Vijesti novinarske grupe TON-a 2013.

KALIGRAFIJA I KAVA KAKO IH VIDI LEA

Autor: Senia Belamarić Divjak, 20. 12. 2013.

Lea Čorak je provela jedan dan na terenu s radionicom 'Kaligrafija i kava'

Posjetili smo radionicu „Kaligrafija i kava“ koju vodi profesorica hrvatskog Anita Žalac. Prije svega smo željeli otkriti značenje naziva radionice. Kaligrafija je, kako nam je objašnjeno, umijeće oblikovanja slova. A kako smo se s našim kaligrafičarima imali prilike uvjeriti, kaligrafija je više od umijeća. Ona je prava pravcata umjetnost. A što je s kavom?  Prilika za druženje, razgovor, rezime naučenog. Moglo bi se reći da je kava zasluženi odmor od kaligrafskog rada. Takva je pravilna izmjena rada i odmora vrlo zdrava za mlade mozgove. I ne samo zdrava već i privlačna jer radionica broji čak jedanaest učenika.
     Nakon druženja sa stručnjakom za kaligrafiju, pisanja tekstova socijalne tematike, rješavanja edukativnih zadataka i mnogih drugih izazova te brojnih ispijenih kava, dio radionice je u četvrtak pošao na teren. To je bio poseban dio Sveučilišne biblioteke - njeno samo srce - najčuveniji prostor. Zbirka rijetkosti. „Zbirka rijetkosti se rijetko otvara,“ upozorila nas je profesorica Žalac kako ne bismo zaboravili da naredne trenutke trebamo brižno i uredno pohraniti u pamćenje. Brižno i uredno kao što su pohranjene stare, rijetke, dragocjene i kulturno važne knjige iz zbirke rijetkosti. Pod vodstvom stručnjaka doznali smo mnoge tajne drevnih rukopisa i prvotiska. Razgledali smo  vjerne kopije pisanih tekstova o kojima smo učili još u osnovnoj školi. Tada si nismo mogli predočiti s koliko je truda otisnut Misal po zakonu rimskoga dvora ili koliko je Vinodolski zakonik istovremeno sličan i različit današnjim dokumentima. No sada to možemo. Kada smo ta i mnoga druga vrijedna  djela imali priliku proučiti iz blizine, možemo reći da bolje razumijemo ne samo kaligrafiju, već i kulturnu baštinu Hrvatske i svijeta. Jer na nacionalnoj razini, vrijedne knjige su doista naša kulturna ostavština. A što je sa osobnom razinom? Na osobnoj razini knjige su naši prijatelji, „jedini pravi i  iskreni prijatelji,“ kako je rekao Voltaire.  Dok ljudi svoju mudrost  lako  gube, knjige je strpljivo čuvaju stoljećima i spremne su nam je ponuditi onda kada nam je potrebna.
      Nakon obilaska slijedili su odmor i druženje - kava. Mnogi ljubitelji kofeina se slažu da dobar radni dan počinje kavom. Mnogi ljubitelji kaligrafije se slažu da dobar radni dan završava kavom. Dan je dolično zaključen - u kultnoj Gradskoj kavani.  Pred mladim su kaligrafičarima dugi i uzbudljivi zimski praznici. Nadamo se da ćemo ih svi dobro iskoristiti. Ako i neće biti vremena za kaligrafiju, zasigurno će biti vremena za dobru knjigu i dobru kavu.
                                                                                                                              Lea Čorak, 2.b

« Prosinac 2018 »